Her banka kendi özel veri tabanında müşterilerinin kart limitlerini, harcamalarını, borç ödeme geçmişlerini, kredi alımlarını, gelir bilançolarını takip ettiği ve kaydettiği bir sisteme sahiptir. Bu kullanıcı profilini oluşturulduğu raporlar, bankalar tarafından Kredi Kayıt Bürosuna gönderilerek birleştirilir. Birleşen bilgileri ilgili kategorilere ayırarak sıralar. Kategorilerin önemlilik durumuna ve kullanıcının o kategorideki tutumları ölçülerek kredi notu oluşturulur.

Bir nevi kullanıcıların finansal tablosunu oluşturur. Bu raporun sonucunda oluşan finansal tablonun çerçevesinde bankalar kullanıcılarına kredi ya da limit önerilerinde bulunurlar. Finansal tabloların içerdiği riske göre kullanıcıların alabileceği kredi limitleri önerilir. Bu nedenle kullanıcılar tarafından kredi notu önemli bir husustur. İyi bir kredi notuna sahip olabilmek adına banka kartlarını aktif kullanması ve borçları istenilen miktarda, istenilen sürede yatırmak oldukça önemlidir.

Eğer bir kredi kartına sahip değilseniz ve daha önce kredi alımı yapmadıysanız kredi profiliniz oluşmayacaktır ve iyi bir kredi notuna sahip olamayacaksınızdır. Peki, kredi notunu öğrenmenin pratik yolları nelerdir?

Findeks

Son zamanlar ismini fazlasıyla duyduğumuz Findeks, Kredi Kayıt Bürosuna bağlı bir kuruluştur. Her kullanıcı kredi notunu bu platformda kolaylıkla ulaşabilir. Ücretsiz olarak ‘www.findeks.com’ a girerek üye olunabilir. TC kimlik numaranızı ve cep telefonu bilgileri girilerek belirli bir hizmet bedeli karşılığında yaklaşık bir dakika içinde kredi notu öğrenilebilir. (ücret 5.34 TL)

Bankalar

Diğer işleme göre süresi uzun olsa da, bankaya yazacağınız bir dilekçe yardımı ile de kredi notu bilgilerine ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda bankaların bir hizmet olarak sunduğu internet bankacılığı sayesinde de cep telefonu bilgilerinizi girerek bu nota ulaşabilirsiniz. Fakat bu hizmetlerde bilgilere, Findeks yardımı ile ulaştığından son işlem olarak bir ücret ödemenizi isteyecektir.

Her kullanıcının kredi çekimi yapıp yapmamasına bakmaksızın kredi notunu öğrenmelidir. Çünkü bu duruma göre önlem alması ya da durumunu koruması açısından önemlidir. Findeks yardımıyla iş yapacağınız ya da istediğiniz işinin de Findeks bilgilerini öğrenmeniz mümkün. Bu işlem için sadece kredi notu öğreneceğiniz kişinin onayını almanız yeterlidir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir