Finansal anlamda problem yaşayan insanlar, bu sorunlarını bankalarda aldıkları krediler sayesinde çözüme kavuşturma yolunu tercih etmektedir. Bankalar tarafından kullanıma sunulan krediler, müşteriye verilen süre içerisinde geri ödenmediği takdirde ise yasal bir takip sürecinin de zemini hazırlanmış olmaktadır. Başlatılan süreç kapsamında, kredi kayıt bürosu, ödenmeyen tutardan dolayı müşteriyi kara listeye alma işlemini gerçekleştirmektedir.

Peki, kredi ve kredi kartı yasal kanuni takip süreci nasıl işler? Bankalar, kredi kartlarıyla ilgili son ödeme tarihi geçtiği takdirde müşteriye 15 günlük ek süre tanır. Bu süre dolduğu zaman ise kartın kullanım dışı olması gerçekleştirilir. Eğer, 90 gün içerisinde ödenmesi gereken asgari tutar yatırılmaz ise idari takip süreci başlatılır. Bu noktada kredi kartı kullanıcısına, borcun 7 gün içerisinde ödenmesi noktasında bir ihtarname çekilir.

Kullanıcının ödemeyi kabul etmesi durumunda yeni bir ödeme planı hazırlanır. Bu arada temerrüt faiz işlemeye devam etmektedir. Ödeme planının kabul edilmesi halinde de haciz işlemi gerçekleştirilmeden borç ödenir. Söz konusu plana riayet edilmemesi durumunda yasal takibe girilir ve dosya avukata devredilmiş olur. Avukat aracılığı ile de bir anlaşma sağlanamaması halinde temerrüt faiz, dava, dosya, avukat masrafları ve haciz işlemleri de ödemeye dahil olur ve müşteri için daha zor bir maddi külfet meydana gelir.

Kart kullanıcısının kara listeye alınmış olmasından dolayı diğer bankalardan kredi ya da kredi kartı kullanılması da mümkün olmayacaktır. Çünkü banka müşterilerinin kredi sicillerini ayrıntılı olarak kayıt altına alan kredi kayıt bürosu, kullanıcı hakkındaki idari ve yasal takip süreç işlemlerini diğer bankalarla da paylaşmış olacaktır.

Yasal Takip Sürecinde Neler Yaşanır?

Borcun ödenmemesi halinde başlatılan yasal takip süreci içerisinde kredi kullanıcısının yaşadığı mülkte bulunan, asgari düzeyde yaşamına olanak sağlayacak eşyalar haciz işlemi dışında bırakılır. Ancak mülkte bulunan diğer eşyalar için haciz uygulaması gerçekleştirilir.

Ev, araba, arsa gibi mallar haczin kapsamına girmektedir. Bu problemin haciz işlemi noktasına gelmeden önce kullanıcı tarafından iyi bir planlama çizilmesi gerekmektedir. Gelir ve gider oranlarının birbiriyle dengeli tutulması ve yine kredi kartlarının müşteriye sunduğu vade seçeneklerinin doğru bir şekilde kullanılması halinde yasal takip sürecine girmeden daha sağlıklı bir iktisat programı oluşturulmuş olacaktır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir