Öğrenciler özellikle üniversite çağında kredi kartına ihtiyaç duyuyorlar. Ülkemizde öğrencilerin kredi kartı alması elbette ki mümkün. Öğrenciye kredi kartı veren bankaların sayısı da bir o kadar fazla. Tabii her birinin ayrı prosedür ve koşulları var. Kimi kredi kartları ilk senede yıllık kart ücreti almazken, kimileri de limitte değişkenlik yapıyorlar.

Öğrenci Kredi Kartlarının Limiti Ne Kadardır ?

Öğrenci kredi kartlarının limitleri ise genellikle 300-400 gibi küçük rakamlar oluyor. Borç gecikme oranı da değişkenlik gösterse de genelde %2 ile 3 seviyesinde olduğunu söyleyebiliriz. Kimi bankalar, ödeme düzenli yapıldığı sürece limiti arttırmaya olanak tanıyor. Yani öğrenciyseniz ve kredi kartı alacaksanız, limitine, sağladığı ekstra özelliklere, kullanım alanlarına, borç gecikme faizine ve yıllık kullanım ücretine bakarak sağlıklı seçimler yapabilirsiniz.

Normal Kredi Kartı ile Aynı Özelliklere mi Sahiptir ?

Kimi bankalar, mevcut kredi kartlarındaki benzer özellikleri, öğrencilerin de kullanmasına izin verirken kimileri belli kısıtlamalar getirebiliyor. Bazı kartların da ekstra özellikleri bulunuyor. Örneğin Müzekart olarak kullanılabilen bazı öğrenci kredi kartları, birçok müzeye ücretsiz girişe olanak tanıyor. Yıllık kart ücretleri 10-20 lira arasında değişen öğrenci kartları, öğrenciye her türlü kolaylığı sunuyor.

Kartların Sahip Olduğu Avantajlar

Kimi öğrenci kredi kartları, Bonus Card özelliği de taşıdıkları için bonus kampanyalarından veya bankann sahip olduğu kampanyalardan faydalanmaya imkan tanıyor. Kültür sanat etkinliklerinde veya alışverişlerde ekstralar sunan kartların da olduğunu belirtmekte fayda var.

Kredi kartı alabilmek için 18 yaşını doldurmak gerekiyor. Öğrenci olduğunuz için bir gelir dökümüne, başvuru sırasında ihtiyacınız yok. Yalnızca öğrenci olduğunuzu belgelemeniz ve kimliğinizi taşımanız yeterli. Kimi kredi kartlarında yüksek lisans öğrencilerine daha fazla limit verilebiliyor.

Doktora yapıyorsanız limit bir miktar daha yükseliyor. Öğrenci kredi kartları seçilirken, aslında bankanın pek bir önemi bulunmuyor çünkü hemen her banka benzer özelliklere sahip kartlar ile öğrencilere hizmet veriyorlar. Yıllık kart ücretinin bulunmadığı kredi kartlarının, NakitPuan sağlayan kartların bulunduğunu da belirtelim. Siz de ufak bir araştırma ile kendinize en uygun öğrenci kredi kartı için bankalara başvurabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir