Günümüz yoğun çalışma temposunda, bankacılık işlemlerine vakit ayırmak biraz zor olmaktadır. Mobil bankacılığın yaygınlaştığı bu dönemde, Türk halkının henüz mobil bankacılık kullanımına tam entegre olduğu söylenemez. Bundan dolayı bankalardaki yoğunluk yurt dışındaki bankalara nazaran oldukça fazla olduğu gözükmektedir.

Bankalarda tahsilat işlemlerinde yoğunluk daha fazlayken, kredi işlemlerinde de hatrı sayılır bir yoğunluk söz konusudur. Halbuki gelişen teknoloji, artık nakit ihtiyaçları için bankaya gitmeyi gerektirmeyecek kadar gelişmiştir.

Biraz teknoloji ile barışık bir insansanız nakit ihtiyaçlarınız için İnternet şubesi, mobil bankacılık aracılığıyla kolaylıkla kredi başvurusu yapabilirsiniz. Teknoloji ile aranız iyi olmasa dahi bankalar, mobil banka uygulamalarını o kadar anlaşılır şekilde yaptı ki biraz uğraşla çok kolay kullanabileceğiniz şekildedir.Bankaların mobil uygulamaları ve İnternet şubeleri, artık eskiye nazaran çok daha güvenli hale getirilmiştir. Yine de güvenli olmadığını düşünen banka müşterileri için, telefon şubesi aracılığıyla da kredi kullanım imkanı mevcuttur.

Kredi başvuruları için mobil veya İnternet şube kullanan banka müşterileri, eğer bilgileri sistemde güncel ise, şartlar uygun olması durumunda nakit ihtiyaçlarını çok kısa bir sürede karşılayabilmektedirler. Piyasada rekabet o kadar artmıştır ki siz bankaya gitmeseniz dahi kredibiliteniz yüksek olması durumunda bankalar mutlaka size ulaşırlar.Diyelim ki nakite ihtiyaç duydunuz ve bankaya gidecek vaktiniz yok.

Kredi başvuru yolları yukarıda bahsettiğimiz gibi bankaların mobil kanallarını kullanmak, çağrı merkezinden işlem yapmak, eğer kredi kartı kullanıyorsanız, düşük ihtiyaçlar için ATM’lerden veya yine banka şubesi  dışı kanallardan kullanım yapabilirsiniz.

Bankaların şube dışı kanallarının güvenliğini üst seviyede olduğundan bahsetmiştik. Öyle ki size gönderilen geçici şifreler aracılığıyla işlemler yapılmaktadır. Bu şifreleri, başka bir kişi ele geçirmeden herhangi bir işlem yapamaz. Sim kartınız kopyalansa dahi, sim kart değişikliğinden dolayı geçici bloke işlemi uygulanarak, sizin onayınız olmadan herhangi bir işlem yapılamaz. Kaldı ki bu güvenlik önlemleri üst seviyedeyken, sizinde bilgilerinizi kimseyle paylaşmama sorumluluğunuz olduğunu hatırlatmak isteriz.

kredi-karti-basvurusu

Önemli bir uyarı yapmak gerekirse, pratik kredi başvurusu yaparken, kesinlikle banka dışı kolay kredi reklamları ile insanları kandıran reklamlara aldanmamak gerekir. Bu tarz kişiler, genellikle zaten sizin başvurunuzla onaylanacak krediyi sanki kendileri çıkarmış süsü vererek sizden yüksek komisyonlar talep ederler. Ayrıca kişisel bilgilerinizi ele geçirmek gibi kötü niyetli insanlarla da karşılaşabilirsiniz. Unutmamanız gerekir ki hızlı başvuru talebi yapmak için sadece yukarıda saydığımız banka kanallarını kullanmalısınız.

Tüm bu kanallara itibar etmeyip, banka aracılığıyla başvurmak isteyen kişiler ise, kredi başvurusu için bankaya giderken yanlarında kimlikleri, maaş bordroları veya e-devletten alınacak sgk dökümleri ile varsa ek geliri belgeleyecek dokümanlarını yanlarında götürmesi, kredi başvurusunun sonuçlanma sürecini arttıracaktır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir