İnsan hayatında önemli bir yer kaplayan bankalar, hem kendi iş yükünü azaltmaya hem de müşterilerinin memnuniyetini artırmaya yönelik yeniliklerle karşımıza çıkıyor. Özellikle gelişen teknolojik imkanların fırsat tanıdığı bu yenilikler, eskisi gibi bankalarda uzun süre sıra bekleme derdini de ortadan kaldırmışa benziyor.

Bankalar hem daha hızlı işlem yapabilmek hem de daha az personelle daha çok müşteriye hizmet verebilmek amacı ile sanal ortamda yaptıkları işlemlere ağırlık vermekte ve müşterilerini de buralara yönlendirmektedirler.

Şubesiz Bankacılığın Avantajları Nelerdir?

Bankaların artık yoğunluk verdiği şubesiz bankacılık İnternet ve mobil bankacılıktan oluşmaktadır. Günümüzde artık neredeyse herkesin elinde bir akıllı telefon olduğunu düşünürsek, mobil bankacılık sayesinde şubesiz bankacılık işlemlerine ulaşmak da oldukça kolay olmaktadır.

Peki, şubesiz bankacılık bizlere ne kazandırır? Şubesiz bankacılık işlemlerinin en büyük avantajı zaman kaybını ortadan kaldırmasıdır. Bir işlem için banka şubesinde saatlerce sıra beklenilen günleri düşünürsek, elde edilen avantajın boyutu ortaya çıkmaktadır. Mobil bankacılık sayesinde işlemler yaklaşık 1 dakika içerisinde telefonlardan yapılabilmektedir. Zaman kazancının yanı sıra işlem ücretlerinde de kazanç sağlanmaktadır.

Şubelerden yapılan EFT ya da havale gibi para transferi işlemlerinde alınan yüksek ücretlere karşın, şubesiz bankacılık ekranlarından yapılan para transferi işlemlerinde 3-5TL gibi oldukça düşük ücretler alınmaktadır. Yine pek çok banka kredi kullanacak kişilere, şubesiz bankacılık kanallarından başvuru yaptıklarında daha uygun faiz oranları sunabilmekte, hatta kredi sürecinin tamamını, şubeye gelmelerine gerek kalmadan bu kanallardan tamamlayabilmelerine olanak sağlamaktadırlar.

Şubesiz Bankacılıkta Evraksız İşlem Yapılabilir Mi?

Şubesiz bankacılık, hızlı işlem yapılabilmesi sebebi ile hem bankaların hem de müşterilerin tercih ettiği bir sistemdir. Günümüzde artık kredi bile çekilebiliyor olması, kişileri bu kanallara yöneltmektedir. Şubesiz bankacılık ekranlarında yapılan işlemler evraksız işlemlerdir ve bu kanallardan çekilen kredilerde de herhangi bir evrak talep edilmemektedir.

Hatta kullanılan krediler için imzalatılması gereken evraklar ve sözleşmeler de mobil ya da İnternet bankacılığı ekranlarında kişilerin karşısına çıkmakta ve kredi çeken kişiler evrakları okuyarak onay verebilmektedirler. Böylece evrak imzalanmasına da gerek kalmamaktadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir