Bankacılık sektörünün önde gelen kuruluşlarından olan BankPozitif, bireylere ve kurumlara yönelik bankacılık hizmetleri sunmaya devam ediyor. Bu hizmetlerden en çok tercih edilenlerin başında ise ev teminatlı kredi geliyor. Ev teminatlı kredi, ihtiyaçlarınıza yönelik 500.000 TL’ye kadar verilmektedir. Ancak bu krediyi çekmeniz için de, gerekli şartları yerine getiriyor olmanız gerekir.

 Ev Teminatlı Kredi Şartı Nedir?

BankPozitif’den ev teminatlı kredi kullanmak istiyorsanız, yerine getirmeniz gerek en önemli şart üzerinize kayıtlı bir gayrimenkulünüzün olmasıdır. Bu gayrimenkul ev veya iş yeri olabilir. Tabi ki şartlar bu kadarla bitmiyor. Bu şart, bankaya ev teminatlı kredi için başvuru yapmanızı gerektiren bir şarttır. Bu aşamadan sonra, banka size kredi vermek için belirli koşulların sağlanmasını isteyecektir.

Ev Teminatlı Kredi Koşulları

  • Üzerinize bir iş yeri veya ev varsa bu krediye başvurabilirsiniz. Yalnız önemli olan krediyi kullanmak isteyen kişinin üzerinde bu ev veya iş yerinin bulunmasıdır. Anneniz, babanız dahi olsa bu krediyi kullanamazsınız.
  • Krediyi kullanmak isteyen kişinin sahip olduğu ev veya iş yerinin üzerinde herhangi bir kısıtlama olmamalıdır.
  • Bu aşamadan sonra üzerinize kayıtlı olan ev veya iş yerinin değerinin biçilmesi için banka tarafından ekspertiz temin edilir. Ekspertiz sonucuna göre gayrimenkulünüzün acil satış değeri minimum 100.000 TL ve üzerinde olmalıdır.
  • Belirlenen acil satış değerine göre, gayrimenkulünüz ev ise bu değerin %50’sine, iş yeri ise %25’ine kadar kredi limiti sağlanır.
  • Bu krediyi kullanmanız için bir de şehir kısıtlaması vardır. Ankara, İstanbul ve İzmir haricindeki illerde bulunan gayrimenkuller için bu kredi kullandırılmaz.
  • Evinizin veya iş yerinizin geriye dönük 5 yıl içerisinde aile içi satışa konu olmamış olması gerekir.
  • Gayrimenkulünüzün Kat Mülkiyeti Tapusu ve Kat İrtifakı Tapusu olmalıdır.
  • Son aranan şart ise iş yerleri olanlara özeldir. Eğer teminat göstereceğiniz gayrimenkul iş yeri ise, bu iş yerinin dükkan veya ofis olması gerekir. Benzin istasyonu, fabrika gibi büyük işletmeler bu krediden yararlanamaz.

Bu koşulları sağlayan her gayrimenkul sahibi, BankPozitif’in sunduğu ev teminatlı kredisinden yararlanabilir. Yapmanız gereken ise, gerekli evraklar ile ilgili bankanın başvuru kanallarına müracaat etmenizdir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir