Taşıt kredisi, ülkemizde hemen hemen her banka tarafından, 48 aya kadar vade seçenekleri ile verilmektedir. Taşıt kredisi kullanmanız için sıfır bir araç veya ikinci ellerde beş yaşını geçmemiş bir araç için başvurmanız gerekir. Aksi halde taşıt kredisi kullanamazsınız. Ayrıca taşıt kredisi çektiğinizde aracınıza ipotek uygulanır ve kredi taksitleriniz bitene kadar ipotek kaldırılmaz. Peki, taşıt kredisi başvurularının reddedilme nedenleri nelerdir?

Araç Yaş Şartının Sağlanmaması

Sıfır araç için kredi başvurusunda bulunanları ilgilendirmeyen bu durum ikinci el araç için bankaya taşıt kredisi başvurusunda bulunup, ret yanıtı alan kişileri ilgilendirmektedir. Taşıt kredisi başvurusu yapmadan önce, başvuru yaptığınız bankanın şartlarını iyice okumanız gerekir. Bazı bankalar için ikinci el araç kredisi beş yaşa kadar bazı bankalar içinse üç yaşa kadardır. Eğer yaş şartına uymayan bir araç için başvuru yaptıysanız, ret yanıtı almanız kaçınılmazdır.

Adınızın Kara Listede Bulunması

Kara liste denilen olay, Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosunun ortak olarak oluşturduğu bir listedir. Bu listeye girmeniz için kredi kartlarına uzun zaman ödeme yapmamanız, sorunlu kredi ödemeleri gerçekleştirmeniz ve çek veya senetler ile problem yaşamanız gerekir. Eğer bunlardan birini yaşadıysanız, adınız muhtemelen kara listededir. Kara listeden kurtulmanız ise yaşadığınız duruma bağlı olarak 12 aydan 10 yıla kadar uzayabilmektedir. Adınız bu listede ise kredi almanız imkansız demektir.

Düşük Kredi Notuna Sahip Olmak

Eğer tüm bu şartlara sahip değilseniz ve krediniz hala onay almıyorsa, geriye tek bir seçenek kalıyor. Kredi notunuzun düşük olması. Kredi notu, kişinin banka veya finans kuruluşları ile arasında geçen mali dengelere dayanılarak oluşturulan sayısal bir ifadedir. Bu not, bankalar ile yaşadığınız her mali problemde daha da düşmektedir. Bu notu yükseltmek içinse düzenli ödemeler yapmanız gerekir. Son açıklama olarak da, kredi notunuzun düşük olması, araç kredisi başvurunuzun reddedilmesine yol açar.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir