Günümüz şartlarında ve gitgide büyüyen şehirlerde artık bir araba sahibi olmak lüksten çok bir ihtiyaç haline dönüşmektedir. Bir araba sahibi olmak için belirli bir birikime sahip olmayanların ise en çok tercik ettikleri yöntem bankalardan taşıt kredisi almak olmuştur. Taşıt kredileri aynı zamanda oto kredisi veya araç kredisi olarak da bankalara göre değişkenlik göstermektedir. Bu krediler sıfır ve ikinci el taşıt kredisi olarak ikiye ayrılmaktadır. Taşıt kredilerinden yararlanmak için ise belirli şartları yerine getirmeniz gerekir.

Sıfır araç kredisi kullanmak isteyenlerin yerine getirmesi gereken şartlar:

Düzenli Bir Gelire Sahip Olmak

Sıfır araç kredisi kullanmak isteyenler için aranan ilk şart düzenli bir gelire sahip olmaları gerekmeleridir. Bu süre en az 6 ay olarak aranmaktadır ve bir gelir belgesi ile ispatlanabilir olması gerekir.

Orta Veya Yüksek Bir Kredi Notuna Sahip Olmak

Bu şartlardan bir diğeri de orta seviye veya üstünde bir kredi notuna sahip olmaktır. Eğer düşük bir kredi notuna sahipseniz, yani daha önceki kredi ödemelerinizi düzensiz ödemiş, kredi kartlarınıza düzenli ödemeler yapmamışsanız bankalar size hemen araç kredisi vermeyeceklerdir.

Kefil İstenmez

Eğer bu şartları yerine getirmiş ve araç krediniz onay almışsa, sizden bu kredi için kefil istenmez. Bunun yerine taşıt kredinizin ödemesi tamamlanana kadar aracınızın üstüne rehin konulur.

Aracın Belirli Bir Kısmını Ödemeniz Gerekir

Taşıt kredisinde aracın tamamına kredi çıkmaz. Bankaların şartlarına göre aracın bedeline göre minimum %70’ine maksimum %90’ına kadar kredi verilmektedir. Geri kalan miktarı ise aracı teslim almadan nakit ödemeniz gerekir.

İkinci el araç kredisi kullanmak isteyenlerin yerine getirmesi gereken şartlar:

Düzenli Bir Gelire Ve İyi Bir Kredi Notuna Sahip Olmak

İkinci el araç kredisi kullanmak isteyenler de, sıfır araç kredisi kullanmak isteyenlerle benzer bazı şartları yerine getirmelilerdir. Bunlardan biri düzenli ve belgelenebilir bir gelire sahip olmak, diğeri de iyi bir kredi notuna sahip olmaktır.

Kefil İstenmektedir

İkinci el araç kredisinde ise çoğu zaman şartları uygun bir kefil istenmektedir.

Araç Maksimum 5 Yaşında Olmalı

İkinci el araç almak isterseniz, bu krediden yararlanmak için seçtiğiniz aracın maksimum 5 yaşında olması gerekir. Daha eski araçlar için bu krediyi kullanamazsınız.

Araç Değerinin Belli Bir Kısmı Ödenmeli

İkinci el araç kredisinde aracın değerinin minimum %60’ına maksimum %80’ine kredi çıkar. Geri kalanı nakit ödemeniz istenir.

Taşıt kredisi kullanmak, düzenli bir şekilde ödeme yapıldığı zaman araç almanın en uygun yollarından biridir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir