Günümüzde küçük işletmeler, kurulum aşamasında ya da yatırım aşamasında banka kredilerine başvurmaktadır. Bu kredilerden biri de ticari taşıt kredisidir. Peki, Ticari taşıt kredisi nedir? Kimler bu krediden faydalanabilir? Soruların cevabını hep birlikte inceleyelim.

Ticari Taşıt Kredisi Nedir?

Ticari araç kredisi, birçok bankanın hizmet sağladığı, işletmenin hayalindeki araca ulaşması için talep ettiği kredi türüdür. Bankaların sağladığı koşul ve işletmeden istediği şartları araştırarak, şubeden yapılacak başvuru ile bu krediden faydalanmak mümkün. Üstelik bazı bankaların sağladığı faiz oranı, piyasada belirlenen faiz oranlarında etkilenmediği gibi, 48 aya kadar vade oranları ile müşterilere sunulmaktadır. Vade konusunda dikkat edilme gereken bir husus vardır.

Tercih edilen aracın 0 kilometre ve 5 yaşından küçük olması koşuluyla 48 aya kadar vade sunulur. Eğer araç 6 – 8 yaş aralıklarında ise; vade 10 yılı aşmayacak şekilde sunulmaktadır. Hafif ve binek araçlar da ticari araçlar kategorisine girebilir. Kredi olmak isteyen kuruluş alacağı ticari aracı bankaya teminat olarak göstermelidir. Kredi ödeme seçenekleri her banka da farklılık gösterebileceği için, seçilen bankanın müşteri temsilcisi ile konuşularak karar verilmelidir.

Ticari Taşıt Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ticari araç kredisi için bazı belge ve evraklar istenmektedir. Seçilen araç 0 kilometre ise proforma faturası; ikinci el ise ruhsat fotokopisi gereklidir. Bunu yanında kurulu sahibi gelir belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopisi ve ikametgâh belgesini temin etmelidir. Son olarak da aracın satışının gerçekleştiğine dair noter imzalı belge bankaya teslim edilmelidir.

Ticari Taşıt Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

Oluşan pazarın Piyasa gereksinimlerini karşılamak adına ürün ya da hizmet sunarak, bu işlemden kar amacı güden ticari işlemler bu krediden yaralanabilir. Bunlar sermaye ya da şahıs şirketleri de olabilirler. Ayrıca küçük ve orta ölçekli işletmeler olarak anılan, yıllık 250 kişiden az işçi istihdam eden ürün ya da hizmet üretiminde elde ettiği ciro 40 milyonun altında olan KOBİ’ler de ticari taşıt kredisinden yararlanabilirler.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir