Birçok insanın kredi kartı ve kredi borçları ile başının belada olduğu şu günlerde, kredi borçlarına yapılan yapılandırmalar gündemden düşmüyor. İnsanların biriken kredi borçları karşısında icralık olmasını önleyen bir yöntem olan yapılandırma, birçok kişi tarafından ve bankalarca da en sık tercih edilen yöntem oluyor.

Bu durumda yapılandırma nedir ve yapılandırma kaç defa yapılabilir merak ediyor olmalısınız. Kredi borcu yapılandırma ve yapılandırılan kredi ödenmezse ne olur konuları ile ilgili merak ettiğiniz bütün detayları sizin için paylaşıyoruz.

Kredi Yapılandırması Nedir?

Kredi yapılandırması, ödeyemediğiniz ve bankalara biriken kredi borçlarınızın taksite bağlandığı bir yöntemdir. Bankaların kendilerine olan borçlarınızı tahsil etmelerinin en iyi yollarından biri yapılandırmalardır.

Var olan kredi borçlarınız, gelir düzeyinize uygun bir şekilde bankanız tarafından yeniden taksitlendirilmekte ve ödemelerinizin düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesine dair size bir protokol imzalatılmaktadır.

Yapılandırdığınız kredi borçlarınızı ödememeye devam etmeniz, sizin için yeni sorunların başlangıcı olabilir. Bundan dolayı yapılandırma gerçekleşirken ödeyemeyeceğiniz tutarlardaki taksitlendirmeler yerine, vadeyi uzatarak az ama düzenli ödeyebileceğiniz tutarları kabul etmelisiniz.

Yapılandırılan Kredinin Ödenmemesi Durumunda Karşılaşılacak Olan Sorunlar Nelerdir

Yapılandırılan kredinin ödenmemesi sizin için oldukça olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Kredinizi yapılandırdığınız halde ödememeye devam ediyor olmanız durumunda, bankanız imzalamış olduğunuz protokolde ne yazıyorsa uygulamaya sokacaktır.

Genellikle protokole uyulmadığında işleme koyulacak olan madde, icra takibi başlatılması ya da borcun eski haline geri dönüştürülmesi şeklindedir. Yasal işlemlerin başlatılması sizin için dezavantaj yaratacaktır. Bankalar ile gireceğiniz bu içinden çıkılmaz durum, sizin ileriki hayatınıza da etki edecek ve en az 5 yıl boyunca hiçbir bankadan kredi alamamanıza neden olabilecektir. Bununla birlikte bankaların kara listesine düşmeniz de söz konusu olacaktır.

Bu tür durumlarda hiçbir banka size kredi kartı dahi vermeyecektir. Bundan dolayı yapılandırmış olduğunuz kredi borçlarınızı ödeyememe durumunda banka ile irtibatı kesmek yerine, ödeme gücünüze uygun yeni bir yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Bankanıza olumlu ve iyimser bir şekilde yaklaşmanız sizin için artı yaratacaktır. Ödeme gücünüze göre yeni bir yapılandırma talebi, bankanız tarafından da onay alacaktır. Aksi halde icra ve benzeri durumlar size daha pahalıya mal olabilir.

Sohbete katılın

1 yorum

  1. yapilandirma yaptiktan sonra odeyemedim ne yapmamm gerekir tekrar yapilandira bilir miyim odeyebilecegim sekilde tekrar imkan verilir mi maasima haciz koyarlar mi maas aldigim bankada yapmistim

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir