İnsanlar para kazanmak için kedilerine farklı uğraşlar bulurlar. Bazıları üretir, bazıları satar, bazıları da parasıyla para kazanmaya çalışır. Borsa bunlardan birisidir; ancak oynamak oldukça risk taşır. Durum böyle olunca da az riskli piyasalar tercih edilir tabi ki.

Yatırım Fonu kısaca hisse senedi, devlet tahvili, hazine bonusu gibi çok kolay işlem yapabileceğiniz, vadeli işlem, döviz, değerli maden, altın gibi başlangıç maliyeti olan yatırım yollarını kullanarak ve taşınır değerler toplamının çeşitlendirilip fazlalaştırılması kuralına dayanarak idare edilen portföylerdir.

Grup fonu, likit fon, değişken fon, endeks fon, özel fon, yabancı menkul kıymetler fonu, hisse senedi fonu gibi birçok çeşidi vardır. Birey genel anlamda nereye, nasıl yatırımda bulunacağını bilmiyorsa hisse senedi üzerine yatırım fonu seçip akabinde bu işin uzmanıyla ayrıntıları görüşebilir.

Bu fonun en karlı taraflarından birisi küçük birikimlerle büyük yatırımcılara ortak olmaktır.  Ayrıca fonun kolayca nakite çevrilebilir olması da önemli bir avantajdır. Bazı fonlarda anapara koruma amaçlı hedefler vardır. Ayrıca bu fonlarla bireysel yatırımcı çok zor şartlarda erişim sağlayabileceği uluslararası alandaki araçlara yatırım yapma imkânını da elde etmiş olur.

Yatırım Fonu Hesabı

Kimler Yatırım Fonu Kurabilir

Yatırım fonlarını; sigorta şirketleri, aracı kuruluşlar, bankalar kurabilirler.

Yatırım Fonu Nasıl Kazandırır

Yatırım fonunuz bünyesinde bulunduğu menkul kıymetlerden katılım payı, faiz, kar payı gibi gelirler elde eder bu da sizin taşınır değerler toplamınıza (portföy değeri) yansır böylece kazanç elde etmiş olursunuz. Ayrıca yatırım aracı olarak kullanılan menkul kıymetlerin kazancı artınca satış yapacaktır. Bu satıştan elde edilen kar yine sizin taşınır değerler hesabınıza aktarılır böylece yine kazanç elde etmiş olursunuz.

Fonu elinde bulunduran yatırımcı menkul kıymeti satmıyor, tam tersine daha fazla değerlenmesi için elinde tutuyorsa, bu yatırımın fiyatı yükselir. Yüksek fonlu toplam değer, yatırımın yüksek değerli olduğunu gösterir. Bu süreçte katılma belgenizi satmanız durumunda kazanç sağlanmış olmaktadır.

Yatırım fonları hep kazandıracak diye bir şey söz konusu değildir. Yukarıda anlatılanların tersi olursa bu kez fon değer kaybeder. Tabi siz de bu durumda zarar görebilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir